NEA AWARDS 2017

Winners in ‘Enterprise Award Track’ – Category A1 (Initial Investment up to INR 1 lakh)

Category

Sectoral Sub-Category

Area of Operation

Winning Enterprise Name

Entrepreneur’s Name

A1

Textile, textile articles, leather and related goods

Sports Technology

Heelium

Prateek Sharma

A1

Logistics, transports, e-commerce & other services

HR / Placement Service

Teamwork Talent Mansur Modan

A1

Agriculture, food processing and forestry – also includes vegetable products, vegetable fats, prepared foodstuffs and agri-tech

Non-Conventional Energy

Solar Power Agriculture Engineering Enterprises Sangappa Sankanagoud

A1

Chemicals, pharma, bio and others

Herbal Body Products

Nera Herbal Organic Products

Neha Bhatt

A1

Retail Trade

Ecommerce

Xcraft Online

Rahul Baruah

A1

Handicrafts

Handicrafts

Ranthambhore Mahila Ajeevika Producer

Chandrakala Verma

A1

Hospitality, Tourism & Travel

E-Waste Management

Beerbal Wisary

Aprajita Bhadouria

A1

Renewable energy and waste management

Solar Energy

Vaultra Energy Solutions

Goutam Chokhani

A1

Healthcare

Healthcare

PregBuddy Technologies

Sivareena Sarika, Subhadeep Mondal

A1

Special Category – Women Enterprise

Food Processing

Zonu Meat Processing

Dr Vanramhlimpuii

A1

Special Category – Enterprise from SC/ST Category

E-Governance Services

Utpal Das E-Governances

Utpal Das

A1

Special Category – Enterprise from Persons with Disabilities (PwD) Category

Lahathi Business

Lahathi Business

Roushan Khatoon

A1

Special Category – Enterprise from Difficult Area

Handicraft Products

Moni Handicraft Centre

Dulu Moni Kalita

Winners in ‘Enterprise Award Track’ – Category A2 (Initial Investment between INR 1 lakh - 10 lakh)

Category

Sectoral Sub-Category

Area of Operation

Winning Enterprise Name

Entrepreneur’s Name

A2

Engineering systems, base metals & articles, machinery & mechanical appliances and medical devices

Robotics

Robolab Technologies

Amol Ashok Gulhane, Pratik Pravin Deshmukh, Ajit Balaji Pawar

A2

Healthcare

Medical Education

Medimation Education Dr Manasi Bavkar

A2

Renewable energy and waste management

Solar Products

VRG Energy India Vijay Rathod

A2

Agriculture, food processing and forestry – also includes vegetable products, vegetable fats, prepared foodstuffs and agri-tech

Agro-Tech

Varun Engineering Works

Kadivendi Mahipal Chary

A2

Handicrafts

Leather-Coated Furniture

Mahesh Handicrafts

Ashok Chouhan

A2

Logistics, transports, e-commerce & other services

Funeral Event Management

Anthyesti Funeral Services

Shruthi Reddy Sethi

A2

Chemicals, pharma, bio and others

Lab Products

Bio Era Science

Siddharth Salunke, Asha Salunke

A2

Textile, textile articles, leather and related goods

Maternity & Nursing Fashion

Momzjoy

Kriti Baveja

A2

Special Category – Enterprise from SC/ST Category

Piggery Farms and Fisheries

Border Area Multipurpose Co-operative Society

Tana Sumpa

A2

Special Category – Enterprise from Difficult Area

LPG Cylinder Trolley

LPG Cylinder Trolley

Maipaksana Rajkumar

A2

Special Category – Women Enterprise

App-Based Hearing Aid

BleeTech Innovations

Nupura Kirloskar, Janhavi Joshi

A2

Special Category – Enterprise from Persons with Disabilities (PwD) Category

IT (Software)

Saraghsoft technologies

Pradeep Shankar M

Winners in ‘Enterprise Award Track’ – Category A3 (Initial Investment between INR 10 lakh – 1 crore)

Category

Sectoral Sub-Category

Area of Operation

Winning Enterprise Name

Entrepreneur’s Name

A3

Agriculture, food processing and forestry – also includes vegetable products, vegetable fats, prepared foodstuffs and agri-tech

Poultry Farming

Petarbar Gramin Poultry Cooperative Society

Kajri Devi, Seema Devi

A3

Healthcare

Menstrual Hygiene

Aakar Innovations Jaydeep Mandal

A3

Chemicals, pharma, bio and others

Pharmaceutical

Hem Chemical & Pharma Industries Ritesh Kumar J Patel

A3

Logistics, transports, e-commerce & other services

Media / Market Intelligence

SteelMInt Info Services

Dhruv Goel

A3

Special Category – Women Enterprise

Food Processing (Papads)

Pawar Chhayaben Hemkant

A3 Special Category – Women Enterprise Food Processing (Papads) Pawar Chhayaben Hemkant Pawar Chhayaben Hemkant

Winners in ‘Eco-system Builders Track’

Category

Sub-Category

Winning Institution’s Name

B2

Incubation Centres

Centre for Innovation Incubation & Entrepreneurship, Ahmedabad

B4

Promoters Rural Producer Group Enterprise

Collectives for Integrated Livelihood Initiatives, Jamshedpur (CiNi)

Category

Sub-Category

Winning Individual’s Name

B3

Mentor

Dr Suryanil Ghosh, Total Start